Strona główna
O Instytucie
Struktura
Jednostki pomocnicze
Zwierzętarnia
Pracownia Mikroskopii Konfokalnej
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej
Pracownia Informatyki
Edukacja
Granty europejskie
Nencki w mediach
Zamówienia publiczne
Praca
Biblioteka
Kalendarium
Archiwum
Tygodnik Nenckiego
Linki
Informacje dla gości
Kontakt
nencki.gov.pl » Struktura Instytutu » Jednostki pomocnicze »
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej

Kierownik
Elżbieta WYROBA

Zespół
Rafał BARTOSIEWICZ,
Henryk BILSKI

Kontakt:
(22) 58 92 374
(22) 58 92 474

Laboratorium serwisowe działające od 1973 roku wyposażone w następujące mikroskopy elektronowe:

1.wysokorozdzielczy mikroskop elektronowy transmisyjny JEM 1400 (JEOL Co., Japonia 2008). Mikroskop ten  jest mikroskopem cyfrowym sterowanym z platformy Windows XP, wyposażonym w mikroanalizator rentgenowski (EDS INCA Energy TEM, Oxford Instruments) i system do tomografii oraz kamerę CCD MORADA (SiS-Olympus). Ten zestaw aparaturowy został zakupiony w ramach projektu CZT BIM Wyposażenie Laboratorium Obrazowania Biologicznego i Medycznego z funduszy strukturalnych UE w ramach programu SPO WKP 1.4.

2. mikroskop elektronowy transmisyjny JEM 1200 EX (JEOL Co., Japonia 1986) sprzężony z systemem do mikroanalizy rentgenowskiej AN 10000 (Link Analytical, Wielka Brytania)
i przystawką skaningową ASID;

3. mikroskop elektronowy skaningowy JSM S1 (JEOL Co., Japonia 1972).

Laboratorium umożliwia  też korzystanie z takiej aparatury:

ultramikrotomy (LKB, Szwecja), krioultramikrotom (Leica, Austria), napylarki próżniowe (JEOL Co., Japonia) i urządzenie do suszenia materiału biologicznego w punkcie krytycznym (CO2) – Critical Point Drying Sytem (Polaron, Wielka Brytania).

Z aparatury korzystają pracownicy naukowi z 10–14 placówek badawczych z całego kraju, którzy wykonują około 6 000 – 11 000 klisz rocznie wywoływanych w pracowni. Laboratorium wykonuje napylanie preparatów metalami szlachetnymi do mikroskopu skaningowego, suszenie materiału biologicznego w aparacie CPDS oraz napylanie węglem siateczek z błonką formwarową do ultracieńkich skrawków do mikroskopu transmisyjnego. Dostępna jest obsługa fotograficzna i rocznie wykonuje się około 5000 odbitek fotograficznych. Nowi użytkownicy są zaznajomiani z aparaturą i jej obsługą oraz możliwościami badawczymi. Poza stałą konserwacją aparatury wykonywane są liczne naprawy obejmujące układy próżniowe, elektroniczne i mechaniczne.

Laboratorium przeprowadzało liczne szkolenia w ramach serii ‘Nowoczesne Metody Mikroskopowe', prowadzi pokazy i ćwiczenia dla studentów oraz młodzieży licealnej. Od lat prowadzona jest działalność popularno-naukowa, w tym w ramach kolejnych dziewięciu Festiwali Nauki 1997-2007 specjalne wykłady i pokazy zatytułowane ‘Tajniki budowy komórki', w których uczestniczyło ponad 1100 osób oraz w ramach imprez Unii Europejskiej „Noc z badaczem” (projekt 044769) w 2006.

do góry strony

Opublikowano: 2009-01-14 10:13
 

w Internecie w tym portalu