Strona główna
O Instytucie
Struktura
Edukacja
Granty europejskie
Nencki w mediach
Zamówienia publiczne
Praca
Biblioteka
Kalendarium
Tygodnik Nenckiego
Archiwum
Linki
Informacje dla gości
Kontakt
nencki.gov.pl » Aktualności »
13 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik  


Dnia 30.05.2009, pod hasłem „NAUKA WŚRÓD GWIAZD”, odbył się 13. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w ponad 220 namiotach zaprezentowało się 250 instytucji z 21 krajów świata. Jak co roku, na Pikniku nie zabrakło pracowników Instytutu Biologii Doświadczalnej. Nasze stanowisko zostało zorganizowane pod hasłem „ZIEMSKIE CIAŁO, UMYSŁ Z GWIAZD”. W jego organizacji brali udział pracownicy trzech Pracowni:

Pracowni Psychofizjologii (kierownik prof. A. Grabowską)
Paweł Tacikowski

Pracowni Neuropsychologii (kierownik prof. E. Szeląg)
Justyna Mędygrał
Anna Oroń
Aneta Szymaszek

Pracowni Molekularnych Podstaw Starzenia (kierownik prof. E. Sikora)
Olga Alster
Anna Bielak-Zmijewska
Magdalena Dudkowska
Anna Karpa
Zbyszek Korwek
Monika Kusio
Grazyna Mosieniak
Katarzyna Piwocka
Marta Wincenciak
Kamila Wolanin

Odwiedzający nasz namiot mogli sprawdzić jak szybko reagują na bodźce wzrokowe i słuchowe oraz sprawdzić swoje zdolności przestrzenne, pamięć i uwagę za pomocą nowoczesnych testów komputerowych. Wykonywali prosty test badający sprawność umysłu, a także badali siłę swoich mięśni przy pomocy dynamometru oraz wydolność oddechową przy użyciu spirometru.
O budowie i funkcjonowaniu mózgu oraz o tym co sprzyja długowieczności dowiadywali się z prezentowanych plakatów (ogromne zainteresowanie). Po zapoznaniu się z ich treścią wypełniali krótki test sprawdzający, a ci którzy wykonali go prawidłowo otrzymywali nagrody.

Zwiedzający brali także udział w demonstracyjnej wersji badania nad czasami reakcji podczas rozpoznawania różnego typu imion i nazwisk (w tym swojego własnego). Po badaniu otrzymywali certyfikat potwierdzający predyspozycje na zostanie następca Jamesa Bonda.
Kolejną atrakcją było małe laboratorium, gdzie prezentowany był prosty sprzęt, a zwiedzający, szczególnie dzieci, samodzielnie zapoznawali się z jego działaniem np. pipetując kolorowe płyny do rozmaitych probówek.

Osoby prowadzące przygotowały, jak zwykle, wiele materiałów pomocniczych, które goście stoiska zabierali ze sobą. Dostępne były także Informatory zawierające szczegółowe dane o Instytucie Biologii Doświadczalnej oraz badaniach w nim prowadzonych.
Wszystkie pokazy oraz badania testowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i oceniane zostały bardzo wysoko przez publiczność licznie odwiedzającą nasz namiot. Nie przeszkodził im w tym nawet ulewny deszcz.

Stanowisko IBD przedstawione zostało także w czasie transmisji Radio Euro oraz pierwszego programu Polskiego Radia, podczas których reporterki rozmawiały z pracownikami IBD prowadzącymi pokazy.

Już po raz drugi „internetowi słuchacze” (http://www.polskieradioeuro.pl) mogli obserwować, to co działo się Na Rynku Nowego Miasta i na Podzamczu podczas transmisji na żywo.

Wszyscy uczestnicy 13. Pikniku, organizatorzy, prowadzący i oczywiście goście, obiecywali sobie spotkanie za rok. Jestem pewna, że IBD na nim nie zabraknie.

dr hab. Anna Wasik koordynator


Data publikacji: 2009-06-10 10:50


do gry strony